Kategorie

Pobočky pro osobní odběr

Odběr novinek

 

Díl 1. Trávníkářův rok
LEDEN, ÚNOR, BŘEZEN
LEDEN
Pozor - dokud je půda zmrzlá nebo podmáčená, pokud to jen jde, na trávník nešlapeme. Po rozmrznutí na pošlapaných místech velmi snadno pronikne do buněk plíseň a jiné škodlivé patogeny. Pokud máme štěstí a na těchto místech plísně nevzniknou, budou poškozená místa v trávníku vidět minimálně v jarních měsících. A možná se v březnu či dubnu budete podivovat, proč máte v trávníku žlutá řídká místa.
 

Zimní měsíce jsou ideální doba na přípravu techniky na sezónu. Servis, broučení vřetene, oprava nářadí, ...

Práce na trávníku v lednu:

 teď nic nedělejte :-) ODPOČÍVEJTE!!!
 
ÚNOR

Trávník necháme stále ještě v klidu. Jestliže do počasí dovolí, opravíme poškozené okraje trávníků. Pokud se teploty během dne šplhají až k 10 °C, je spravný čas doplnit do trávníku živiny, aby závěr zimy zvládnul bez újmy.

Na předjarní hnojení lze použít například granulované bio hnojivo Pure Autumn. To je ideální prevence proti plísním a dalším houbovým chorobám pro období přechodu zimy na jaro. Toto hnojivo navíc podpoří i růst kořenů, což je klíčové proto, aby trávník během sezóny byl stabilní a zdravý.


Práce na trávníku v únoru:

 aplikace podzimního granulovaného hnojiva při oblevě
(například Pure Autum ve vydatnosti 3,5 kg/100m)

 
BŘEZEN
 
Jediné co má v tomto čase smysl je začít trávník pomalu probouzet. Horní vrstvu trávníku lze propíchat plnými hroty aby se rozrušila vrchni slupka a povrch byl propustný. Hodně utužená místa lze mírně popískovat. Opravdu nároční trávnikáři pro posílení pevnosti a zeleného vzhledu trávníku mohou v této době aplikovat postřik roztokem železa. Kdo neaplikoval na trávník v předjaří podzimní hnojivo, může aplikovat první dávku sezónního hnojiva. Dávka může být vyšší pro rychlejší start.
 
Spousta zahrádkářů v tomto období již trávník dosévá. Půda je v tomto období stále hodně studená, takže když nyní vysejete, osivo vzejde nejdříve za šest týdnů. To nemá cenu uspěchat, nic se tím nezíská. Ze stejného důvodu není třeba spěchat na vertikutaci, trávník ještě není v kondici a regenerace po takovém zásahu by nic neuspíšila.
 
Trávník se za probuzený ze zimního spánku považuje, když teplota půdy neklesá pod 10°C, lépe však 12°C.
 
 
Práce na trávníku v březnu:

 pokud jste celou zimu nehnojili, můžet trávník začít startovat sezóním hnojivem ve větší dávce ( například Pure Sport&Golf je dávka v sezónně 2,5 kg/ 100 m2, ale první jarní dávka se ideálně 3,5 kg/100 m2)
 
 vyhrabat trávník, zbavit se nečistot
 provést první seč (stačí jenom zarovnat na vyšší polohu, protože tráva ještě neroste tak intenzivně)
 nezapomínejte při seči na pravidlo odstranění pouze 1/3 délky listů.
 

2.díl Trávníkářův rok
Duben, Květen
 
Další díl trávníkářského kalendáře přinese shrnutí péče v měsících pro vývoj a růst trávníku nejdůležitějších!

 

Naleznete zde již brzo.

Přeji hodně úspěchů v péči o váš trávník.

S pozdravem

P.S.: Pokud se Vám tyto informace zdají zajímavé, podělte se o ně se svými přáteli.

Napište nám

Naše zákaznícka linka je k dispozici 24 hodin

Telefon:+420 734 821 255

Kontaktujte naši zákazníckou linku


DOPORUČUJEME:

Marek Izera

IZERA.EU