Kategorie

Pobočky pro osobní odběr

Odběr novinek

 

Díl 2. Trávníkářův rok
DUBEN, KVĚTEN
DUBEN
Pravidelně v dubnu zažíváme tzv. aprílové počasí a pokles teplot. Je dobré obrnit se trpělivostí a se zásadními kroky při péči o trávník počkat až tyto chladné časy pominou. Teprve poté je dobré zahájit dosev trávníku, aerifikaci a pískování.

Ale nezoufejte, trávníku se již můžete věnovat i v tomto čase. S likvidací mechu v trávníku není potřeba otálet. Nejlepším způsobem je aplikace příslušného postřiku pouze na místa kde mech roste. Sortiment účinných přípravků je dostupný v běžných zahrádkářských obchodech a hobbymarketech. Lze například doporučit osvědčený prostředek Mogeton. Dodržujte pro správnou účinnost dávkování a způsob aplikace. Během pár hodin mech odumírá. Následně je třeba důkladně zbytky odumřelého mechu z trávníku odstranit. Následovat by měl na místa po odstraněném mechu dosev travního osiva.

Koncem dubna, začátkem května nastalo období vhodné pro aerifikaci a zapískování trávníku. O aerifikaci se podrobně rozepíšu v následujícím díle tohoto „Trávníkářova kalendáře“.

Nezapomínejte trávník i v tomto období pravidelně hnojit. Dodržujte doporučené dávkování a intervali určené výrobcem hnojiva. Je tak budete mít krásný hustý zelený trávník.

Duben je také vhodným obdobím pro založení nového trávníku. To je samo osobě dost rozsáhlé téma a bude se mu věnovat některý z další dílů tohoto seriálu.


Práce na trávníku v dubnu:
 

 provedeme vyčištění trávníku, vertikutaci
 začátkem dubna provedeme likvidaci mechů
 na konci dubna trávník pohnojte sezóním hnojivem, dodržujte dávkování doporučené výrobcem (například Pure Sport&Golf je dávka v sezónně 2,5 kg/ 100 m2)
 začněte s pravidelným sečením, podle intenzity růstu klidně 2x týdně
 pravidelně zalévejte

KVĚTEN

Květen je vhodná doba pro celkové přesetí trávníku. Teploty jdou nahoru, přeháněk je většinou dost. Celkovým přesetím se trávník oživí. Doporučuji provádět celkové přesetí minimálně jednou za dva roky, ale můžete ho provádět každý rok. Na přesetí použijte pokud možno stejnou travní směs. Předejdete tím flekatému trávíku s různými odstíny zelené. Vždy používejte vyzkoušenou travní směs ideálně od spolehlivého dodavatele s historií, který bude schopen stejnou směs dodat i za 2, 3 nebo 10 let.

 
Nezapomeňte také trávník pravidelně kontrolovat zda se v něm neobjevili plevele a plevelné trávy. Likvidace těchto plevelů je nejrozumnější mechanickou cestou. Ideální je v tomto směru častá vertikutace. Je-li plevelů jen málo, stačí je nožem rozříznout. Plevele raději nevydloubávejte, vznikají tak v trávníku důlky. Pokud se rozhodnete pro chemické řešení, dodržujte dávkování a způsob aplikace doporučený výrobcem.

 
Pokračujeme v pravidelném hnojení, sekání a pozor na pravidelnou zálivku. V tomto období, pokud je suché jaro, již není dostatek vlhkosti v půdě, slunce pálí jak uprostřed léta.

 
Trávník již nabral sílu, neúnavně roste, zhoustl. Krása! Pokud jste se rozhodli pro aerifikaci trávníku v tomto čase, hurá do toho. Ale nejdříve si zkontrolujte kondici trávníku. Aerifikace je dost zásadní zásah do trávníku. Měla by se provádět až na zdravém trávníku v kondici, ten potřebuje dostatek sil pro následnou regeneraci. Pokud si nejste jisti, klidně aerifikaci odložte o měsíc nebo dva. Nic tím nezkazíte.

 
Práce na trávníku v květnu:

 proveďte celkové přesetí trávníku, ideálně stejnou směsí travního osiva jako je původní trávník
 pravidelně kontrolujte a likvidujte plevele, ideálně mechanicky
 můžeme udělat aerifikaci a zapískování trávníku
 pravidelně sečte
 pravidelně zalévejte
 

3.díl Trávníkářův rok
Aerifikace a pískování
 
Další díl trávníkářského kalendáře přinese podrobný postup při aerifikaci trávníku.

 
Naleznete ve vašem emilu již za týden.

Přeji hodně úspěchů v péči o váš trávník.

S pozdravem

P.S.: Pokud se Vám tyto informace zdají zajímavé, podělte se o ně se svými přáteli.

Napište nám

Naše zákaznícka linka je k dispozici 24 hodin

Telefon:+420 734 821 255

Kontaktujte naši zákazníckou linku


DOPORUČUJEME:

Marek Izera

IZERA.EU