Kategorie

Pobočky pro osobní odběr

Odběr novinek

 


 
Dnešní díl je celý věnovaný aerifikaci trávníků.
Věřím, že v něm najdete odpovědi na mnoho vašich otázek spojených s touto problematikou.
Díl 3. Trávníkářův rok
AERIFIKACE
Kdy aerifikovat?
Problematice "Kdy aerifikovat?" jsem se již věnoval v minulém týdnu. Nejdříve si zkontrolujte kondici trávníku. Aerifikace je dost zásadní zásah do trávníku. Měla by se provádět až na zdravém trávníku v kondici, ten potřebuje dostatek sil pro následnou regeneraci. Pokud si nejste jisti, klidně aerifikaci odložte o měsíc nebo dva. Tak tedy kdy? Aerifikaci provádíme od května do září. Důležitá je dobrá kondice trávníku. Čím lepší bude kondice trávníku, tím bude regenerace rychlejší.
Co je aerifikace?
 
Používá se na zlepšení přístupu vzduchu pro kořenový systém travního porostu; například greenů na golfových hřištích. Odstraňuje zhutnění půdy v nadměrně používaném trávníku, zlepšuje výměnu půdních plynů a přístup vody. Po aerifikaci se díry v trávníku zapískují a provzdušněný trávník se může doplnit vhodným hnojivem. (zdroj Wikipedie)

Aerifikací se odstraňuje zhutnění vegetační vrstvy, zajišťuje se hlubší provzdušnění profilu a zlepšuje se průsak vody. Působí příznivě na oteplování povrchu půdy, což ve spojení se zvýšeným přístupem vzduchu ke kořenům a odnožovací uzlině trav vede k podpoře růstu kořenového systému a ke zvýšení biologické aktivity substrátu. Provádět se může po celou dobu vegetace od května do září. Silně zatěžované trávníky se aerifikují 1x za měsíc. Hroty aerifikátoru by měly zasahovat do hloubky 50 - 100 mm. Na 1 m2 se vytváří až 300 vpichů. Po aerifikaci by měl následovat topdressing (pískování). Duté hroty aerifikátorů umožňují částečnou výměnu vegetačního substrátu (1 - 5 %). (zdroj web2.mendelu.cz)

Tolik teorie.


 

Postup AERIFIKACE trávníku

Nejdříve je třeba trávník posekat na co nejkratší délku. Poté vidlemi s dutými hroty vytvoříme do trávníku otvory, asi 100-200 otvorů na m2.

Vytažené válečky zeminy je potřeba z trávníku odstranit. K tomu se dobře hodí například hrablo na sníh.

Následně je potřeba provést zapískování. Otvory v trávníku vyplnit jemným křemičitým pískem (vydatnost může být až 1 tuna na 100 m2) frakce 0-2.

Výhoda dutých hrotů oproti plným je ta, že dokážeme vytvořit do trávníků otvor a vytáhnout "špunt" zeminy. Ta je následně nahrazena pískem a celý substrát trávníku je tím zlehčen. Plné hroty pouze vytvářejí otvory a kolem vpichu zeminu zhutní, nic se neodstraní.

Po tomto zásahu nevypadá trávník moc dobře, ale neděste se. Po čtrnácti dnech bude trávník opět v perfektním stavu.

VIDEO NÁVOD zde:


Přesný postup práce

Přesný podrobný popis použití ručního aerifikátoru naleznete zde:

Několi zajímavých odkazů týkajících se aerifikace a pískování:
 
 


4.díl Trávníkářův rok
ČERVEN, ČERVENEC
 
Další díl trávníkářského kalendáře přinese podrobný postup péče o trávník v červnu a červenci.

 
Naleznete ve vašem emilu již za týden.

Přeji hodně úspěchů v péči o váš trávník.

S pozdravem

P.S.: Pokud se Vám tyto informace zdají zajímavé, podělte se o ně se svými přáteli.
 

Napište nám

Naše zákaznícka linka je k dispozici 24 hodin

Telefon:+420 734 821 255

Kontaktujte naši zákazníckou linku


DOPORUČUJEME:

Marek Izera

IZERA.EU