Kategorie

Pobočky pro osobní odběr

Odběr novinek

 
 
 
Dnešní díl je celý věnovaný zakládání trávníku.

Věřím, že v něm najdete odpovědi na mnoho vašich otázek spojených s touto problematikou.
Díl 5. Trávníkářův rok
ZAKLÁDÁNÍ TRÁVNÍKU
Jak nezakládat trávník?
Postavili jste dům a rozhodli jste se kolem domu založit krásný trávník který zakryje tu jílovitou spoušť po stavbě. Případně máte zahradu plnou starých jabloní a chystáte se je vyklučit a vymněnit za krásný pažit. Urovnáte krtince, srovnáte rýhy, zavezete výmoly a koleje. Soused říkal, že trávník chce kvalitní substrát, tak necháte přivézt fůru hlíny a trochu to tam rozhrnete. V hobby marketu měli zrovna slevu na osivo. Paráda, za dva dny je hotovo. Ono to vyklíčí, ze začátku to poroste, ale ... po roce po dvou začnou starosti a krásný hustý trávník z toho stejně nikdy nebude.
 

Jak založit trávník?

 Naplánujte si zahradu společně s domem, nechte si poradit od odborníků. Stejně jako existuje profese architekta pro dům, existují profesionálové pro plánování a zakládání zahrad. Konečný výsledek stojí za to.
 Pokud to je ve vašich finančních možnostech, pozvěte si na založení zahrady (a trávníku) odborníky. Nechte si zpracovat finanční rozpočet ať máte představu kolik to bude stát. Chyby při založení trávníku ho poté provázejí po celou dobu jeho existence.
 Nezapomeňte již při výstavbě domu na přípravu pro závlahu.
 Je-li to možné, u nové zahrady, vysaďte stromy a keře již při výstavbě domu. Dříve zakoření a zahrada bude hezká již po dokončení domu.
 Pokuste se již běheme výstavby omezit pohyb těžké techniky kolem domu. Udusané podloží se již nepodaří zlehčit a bude činit následné problémy. Nechte před založením trávníku shrnou vrchní vrstvu půdy asi o 20 cm pod konečnou úroveň trávníku.
 Oddělte textílií nebo folií travní plochy od záhonků.
 V případě málo propustného podloží není od věci realizovat drenáž pozemku. Zde by Vám měl pomoci odborník a rozhodnout podle místních podmínek.
 Nikdy nepoužívejte běžnou ornici nebo navážku z pozemku! Nechte navézt travní substrát. Mělo by se jednat opravdu o travní písčitý substrát  (ideálně z křemičitého písku).
 Když už musíte z ekonomického důvodu použít ornici, po rozhrnutí ji nechte několik měsíců ležet a průběžně likvidujte plevele neselektivním herbicidem.
 Substrát řádně rozprostřete a vyrovnejte. Pomáháme si dlouhou vyrovnávací latí. Závěrem ho uválcujte pomocí lehkého zahradního válce.
 
 Týden dva před výsevem substrát doplníme o startovací dávku hnojiva.
► Výsev travního osiva provádíme rovnoměrně. Raději použijeme secí vozík, ideálně sejeme první vrstvu v jednom směru, poté semínka lehce zapravíme do substrátu. Druhou vrstvu potom sejeme kolmo na tu první. Po výsevu lehce zapravíme a uválcujeme lehkým válcem. Na takto osetou plochu již nevstupujeme, došlo by k vytvoření prohlubní.
 Poté trávník zalijeme. Musíme dbát na rovnoměrné zavlažení celé plochy, půda nemůže přeschnout. Používáme vodní rozprašovač. Dáváme pozor aby nedošlo k vymletí semínek vodou v některých částech. Stálá závlaha je bezpodmínečně nutná, aby naklíčená semena nezaschla než ze semen vzejde po třech lístcích trávy.
 Nejvhodnější období pro založení trávníku je duben, květen a září 

Výběr vhodného travního osiva

Vždy záleží na stanovišti, využití a možnostem péče o trávník. Určitě lze říci, je třeba se vyhnout levným univerzálním směsím z hobby marketů. Je to osivo, které má jistě své využití. Ale nemělo by to být na vaší zahradě.

Určité partie zahrady mají funkci spíše okrasnou a sem paří travní směsy tzv.  okrasné. U těch se nepředpokládá větší zatížení. Na trhu jsou různé varianty těchto směsí a to určené i pro sušší polohy nebo více zastíněná místa.

Cílovou skupinou pro intenzivně využívané části vaší zahrady by měla být směs pro výsev hřišť nebo nejlépe golfová směs. Požadavky na vlastnosti trávníků jednotlivých částí golfového hřiště se diametrálně liší, a proto se podstatně odlišují i osiva určená pro jejich zakládání. A následná péče o ten daný druh trávníku (výška sečení, zálivka, intenzita hnojení, odplevelení,...) Zde jste odkázáni na informace od dodavatele o vlastnostech daného trávníku.

Doporučuji zaměřit se na travní směsi původem z ČR které jsou zde vyšlechtěny a jsou nejlépe přizpůsobeny zdejším podmínkám (například ze Šlechtitelská stanice Větrov).

Množství osiva se liší podle druhu trávníku. U většiny trávníků se na 100 m2 plochy vysévá 2,5 kg travního osiva, u sportovních trávníků až 3 kg, u méně často sečených trávníků 1 kg směsi. Vždy je třeba se řídit doporučením dodavatele.
 


6.díl Trávníkářův rok
SRPEN, ZÁŘÍ
 
Další díl trávníkářského kalendáře přinese podrobný postup péče o trávník v červnu a červenci.

 
 

Přeji hodně úspěchů v péči o váš trávník.

S pozdravem

P.S.: Pokud se Vám tyto informace zdají zajímavé, podělte se o ně se svými přáteli.
 

Napište nám

Naše zákaznícka linka je k dispozici 24 hodin

Telefon:+420 734 821 255

Kontaktujte naši zákazníckou linku


DOPORUČUJEME:

Marek Izera

IZERA.EU