Kategorie

Pobočky pro osobní odběr

Odběr novinek

 

 
V tomto díle se budeme věnovat "suchým" měsícům trávníkářské sezony - srpnu a září. Jedná se o kalendářně nejsušší měsíce v roce. Ale pozor, záleží na lokalitě, nadmořské výšce a konkrétním roku. Úhrn srážek které je v daném období například na jižní Moravě považován za nadprůměrný může být v jiné oblasti považován za velice nízký, třeba v Podkrkonoší. A tak je i k trávníku a péči o něj nutno přistupovat podle lokálních podmínek.
Díl 7. Trávníkářův rok
SRPEN, ZÁŘÍ
SRPEN
Hlavně v srpnu (v období od července do září) se občas v trávníku objevují hlavičky hub. Jedná se o estetickou věc, trávník tím nijak netrpí. Chemická likvidace hub není žádoucí. Většina podhoubí žije s trávníkem v rovnováze a je pro trávník užitečná.

Především v srpnu zachovejte pravidelnost nastavenou z minulých měsíců. To je v tomto období základ. Mimo mimořádně horkých dnů není třeba se obávat potřebných zásahů do trávníku. Pokud je potřeba udělat regeneraci některých míst, udělejte to. Pokud jste nezvládli aerifikaci v červnu, udělejte ji teď. Pokud jste se o trávník pravidelně starali, zvládne to.
 
V srpnu se u mnoha trávníkářů dostaví rozčarování. Trávník se po několika měsících skvělého vzhledu najednou zhoršil. Většinou nehledejte momentální příčinu tohoto zhoršení, ale zapřemýšlejte nad péčí o trávník v předešlých měsících. Zkuste si položit následující otázky. V odpovědích většinou najdete příčinu špatného stavu trávníku.
 
 
- Kosíte trávník pravidelně 2x týdně? To je třeba dodržovat ikdyž trávník neroste. Je důležité toto dodžovat po celou sezonu až do začátku října.

- Nechali jste si trávník kosit vřetenovou sekačnou i v době když jste byli na dovolené?

- Máte dostatečně nabroušenou sekačku? Kdy naposled jste ji brousili?
 
- Provádíte pravidelnou zálivku? Kdy jste naposledy kontrolovali automatickou závlahu? Máte upravenou zálivku na jiné množství vody než bylo na jaře?

- Hnojíte pravidelně a čím? Hnojíte podle doporučené dávky a v intervalu od výrobce? Jaké používáte hnojivo, je to nejlevnější na trhu?

Práce na trávníku v srpnu:
 

 koncem srpna, začátkem září trávník pohnojte sezóním hnojivem, dodržujte dávkování doporučené výrobcem (například Pure Sport&Golf je dávka v sezónně 2,5 kg/ 100 m2)
 pravidelné sečení, podle intenzity růstu 2x týdně, sečení provádíme nejlépe po ránu
 pravidelně zalévejte
 udržujte závlahu podle potřeby na 2-3 násobku běžné dávky vody
 během horkých dnů můžete trávník schladit minutovou zálivkou
 ručně odstraňte z trávníku kloboučky hub
 koncem srpna můžeme přikročit k založení trávníku


aerifikační vidle
ZÁŘÍ

Období září je zcela ideální na zakládání nového trávníku. Zakládání trávníku byl věnován celý speciální díl tohoto seriálu.

Nastala také ideální doba na likvidaci dvouděložních plevelů v trávníku. Ideálně mechanicky, ale pracně. Nebo snadno pomocí chemie. Pokud máte pocit, že to s důrazem na omezení chemie přeháním. Ale vše co do trávníku, do půdy dostanete se tam v nějaké míře ukládá ...

Sledujte množství srážek, chladné počasí nemusí znamenat ještě dostatečné množství vody. Měsíc září může být velice suchým měsícem.

Konec září je poslední možností na dosev trávníku. Zem je ještě prohřátá, odpar je již menší a vlhkost v půdě se dobře udržuje. Řešíte zda dosévat teď nebo až na jaře? Zprávná odpověď zní, září je mnohem lepší termín.

Práce na trávníku v září:
 
 pravidelné sečení až do konce září, podle intenzity růstu 2x týdně, sečení
provádíme nejlépe po ránu
 můžeme ještě provést vertikutaci před přípravou trávníku na zimu v následujících měsících
 nejdéle do poloviny září proveďte poslední aplikaci běžného hnojiva
 pravidelně zalévejte, upravte zálivku podle množství srážek
 nasatala ideální doba pro aerifikaci trávníku
 koncem září je poslední možný termín pro dosev trávníku
aerifikační vidle

8.díl Trávníkářův rok
Zazimování trávníku
 
Další díl trávníkářského kalendáře přinese podrobný postup jak se postarat o trávník před zimou.

 
Naleznete ve vašem emilu již za týden.

Přeji hodně úspěchů v péči o váš trávník.

S pozdravem

P.S.: Pokud se Vám tyto informace zdají zajímavé, podělte se o ně se svými přáteli.
 

Napište nám

Naše zákaznícka linka je k dispozici 24 hodin

Telefon:+420 734 821 255

Kontaktujte naši zákazníckou linku


DOPORUČUJEME:

Marek Izera

IZERA.EU